1 op 17,5... met een Sandero 1.6!

Zaterdag 15 augustus 2009, 21:47u door Mike in Overig
De Doeks uut Hasselt / Het nieuwe rijdenWie kent ze niet, de Doeks uut Hasselt. In diverse televisiespotjes worden we sinds 2004 bewust gemaakt van het nieuwe rijden. 2.500 toeren, "schaakl'n!"; rood, "van 't gas die poot!". Sinds 2006 is het nieuwe rijden een verplicht onderdeel in het praktijkexamen. Hoewel ik mijn rijbewijs al heb sinds ver voordat het nieuwe rijden bekendheid kreeg, heeft mijn rijinstructeur mij wel de beginselen bijgebracht. Op tijd schakelen, en de auto laten uitrollen in de versnelling heeft een positief effect op het brandstofverbruik. Ook de banden op spanning houden, en vooruit kijken in het verkeer helpen een handje mee.

Nou ben ik best iemand die graag lekker doorrijdt. Wanneer de maximumsnelheid 120 bedraagt, heb ik liever het wijzertje op de 130 of 140 staan. Niet zozeer omdat ik dan hoop sneller op mijn bestemming te zijn (dit zal slechts enkele minuten schelen), maar omdat ik het prettiger vind rijden. Ik ben er dan ook een groot voorstander van om de maximumsnelheden op autosnelwegen, indien de situatie het toelaat, te verhogen. De snelheidslimiet van 120 kilometer per uur werd in 1988 ingevoerd. Sindsdien hebben we airbags, ABS, ESP, en nog een hoop drieletterige afkortingen. Het aantal verkeersdoden neemt al jaren af, terwijl het aantal auto's sterk groeit. Dat een hogere maximumsnelheid voordelen heeft, dat heeft Oostenrijk wel bewezen. Daar werd op een proeftraject een maximumsnelheid van 160 kilometer per uur ingesteld, mits de situatie dat toeliet (droog, weinig vrachtwagens). Het bleek beter voor het milieu te zijn, en de doorstroming verbeterde. Ook in Denemarken werd de maximumsnelheid verhoogd van 110 naar 130 km/u, wat een zeer positief effect op het aantal verkeersslachtoffers had.

Ondanks dat ik, mits de omstandigheden dat toelaten, graag lekker doorrijd, waarbij ik overigens een gemiddeld verbruik van 6,8 liter per 100 kilometer haal (1 op 14,7), heb ik besloten om eens de proef op de som te nemen en via uitsluitend provinciale (N-)wegen naar mijn werk te rijden, en weer terug. Doorgaans pak ik vlak bij huis de A12, bij Ede de A30, een klein stukje A1 tussen Barneveld en Voorthuizen, en het laatste stuk via de N303 binnendoor (de blauwe lijn op de kaart).
Deze week ging de route dwars over de veluwe via de N311 en N310 tussen Arnhem en Garderen, en van daar over de N797 naar Putten (de rode lijn op de kaart). De "snelle" route is ongeveer 54 kilometer, en kan volgens Google Maps in 43 minuten worden gereden (mits geen files uiteraard!). De route binnendoor scheelt zo'n 10 kilometer, maar neemt wel 56 minuten in beslag.

Kaart woon-werk route

In de praktijk lijken de tijden wel precies verkeerd om te staan! Kom ik op de snelweg regelmatig files tegen (vooral op de terugweg bij Ede, waar de spitsstrook ophoudt); binnendoor is het een oase van rust, en zijn er geen files te bekennen! Sterker nog, vrijdagmorgen was het zelfs zo rustig op de weg, dat er tussen Schaarsbergen en Otterlo een wild zwijn met haar twee jongen de weg overstak (gelukkig wel een paar honderd meter in plaats van een paar meter voor me)!
Doordat ik nog steeds van een beetje doorrijden hou, zijn er delen van de route die wat sneller worden gereden, en dat scheelt aanzienlijk. Een groot deel van de route is 80 km/u toegestaan. Waar Google Maps rekening houdt met een gemiddelde snelheid van zo'n 48 km/u, haal ik in de praktijk ruim 60 km/u (gemeten volgens de boordcomputer in de Sandero). Dit is inclusief de delen in Harskamp en Otterlo waar je beter wel 50 km/u aanhoudt, aangezien je daar haast letterlijk door de flitspalen het bos niet meer ziet!

Door de rust op de N-wegen, is het nieuwe rijden ook beter toe te passen. De weinige stoplichten en rotondes die op de route staan zijn van veraf te zien, mede doordat je niet op de remlichten van de auto vijf meter voor je hoeft te letten. Uit laten rollen in de versnelling is dus geen probleem. Schakelen tussen 2.000 en 2.500 toeren ook niet; er zit nauwelijks iemand achter je die zo snel mogelijk op 120 kilometer per uur wil zitten om te kunnen invoegen op de snelweg.

Brandstofverbruik volgens boordcomputer Sandero: 5,7 liter per 100 kilometer

Dat het nieuwe rijden, in combinatie met rustige wegen en een lagere snelheid een positief effect heeft op het brandstofverbruik staat eigenlijk al vast. Om het effect ook te meten, heb ik mijn boordcomputer afgelopen week gereset. Het gemiddelde verbruik over de afgelopen week komt uit op 5,7 liter per 100 kilometer. Dat is 1 liter brandstof per 17,5 kilometer! Een aanzienlijke verbetering ten opzichte van reizen via de snelweg! Om het positieve effect op de portemonnee te berekenen, moet ik toch even de zakjapanner erbij pakken. Onderstaande berekeningen zijn op basis van een werkweek (5 dagen) woon-werkverkeer. Voor de volledigheid vermeld ik ook de verbruikscijfers.

Een week woon-werkverkeer in cijfers

 Via snelwegenVia N-wegen
Reiskostenvergoeding (€ 0,18 per kilometer)€ 98,50
Aantal kilometers541446
Gemiddeld verbruik (l/100km)6,85,7
Totaal verbruik (liters)36,7925,42
Kosten brandstof (bij € 1,379/liter)€ 50,73€ 35,05
Motorrijtuigenbelasting (€ 92 per kwartaal)€ 7,08
Autoverzekering (€ 194,22 per kwartaal)€ 14,94
Restant reiskostenvergoeding€ 25,75€ 41,43


Een weekje binnendoor levert dus een directe besparing op van € 15,68! Dan zijn er ook nog de indirecte besparingen. Doordat per week 96 kilometer minder gereden wordt, is de auto minder snel aan zijn onderhoudsbeurt toe, en slijten onderdelen zoals bijvoorbeeld de banden minder hard. Omdat er nu een groter deel van de reiskostenvergoeding over blijft, betekent dit dat ik minder zelf hoef bij te leggen op de onderhoudsbeurten. En dat is natuurlijk nooit weg als je recentelijk vader bent geworden! Van het verschil koop je mooi een paar pakken luiers!

Bovenstaand is natuurlijk slechts een weerspiegeling van een relatief korte periode. Verbruikscijfers worden beïnvloed door diverse omstandigheden zoals het weer, staat van het wegdek, verkeersdrukte, etc. Ook in de auto zijn er elementen die het verbruik kunnen beïnvloeden. Denk daarbij bijvoorbeeld aan de airco, verlichting, het opladen van de mobiele telefoon, luisteren naar muziek, etc. De verbuikscijfers hierboven zijn gehaald met een Sandero 1.6 MPI, voorzien van banden met maat 205/50 R16. De bandenspanning is op 2,2 bar gezet (alle banden). De verlichting, radio en carkit zijn tijdens het rijden altijd aan geweest. De airco is de helft van de tijd aan geweest, telkens op de terugweg. Uit mijn praktijktest blijkt overigens wel dat de boordcomputer van mijn Sandero iets positiever is dan het tankbonnetje; na berekening van het exacte verbruik, komt dit zo'n 0,1 tot 0,2 liter per 100 km hoger uit (het verschil blijft echter nagenoeg even groot).

Ik ben benieuwd naar de verbruikscijfers van andere Daciasten, en nodig jullie van harte uit om je reactie hieronder te plaatsen. Misschien is het dan wel handig om erbij te vermelden of je grotendeels snelweg, buitenweg of stadsverkeer rijdt. Wellicht ten overvloede: "het nieuwe rijden" is niet geschikt om in de bergen met een caravan achter je auto uit te gaan proberen! :)
9 reacties
Naar boven

Avatar van remco
maandag 17 augustus 2009, 19:09u door remco1

Ik rij al een paar jaar volgens het nieuwe rijden. Met mijn mcv rij ik nu een jaar en gemiddeld zit ik op 6,4/6,7 l. / 100 km. Op vakantie, beladen en met bagagewagentje kwam ik zelfs op 5,7/100km. Ik vind het enorm meevallen. De eerlijkheid gebied dat ik nauwelijks stadsritten rij en niet enorm scheur. Ook mijn boordcomputer is iets positiever. Op een volle tank moet ik ongeveer een liter meer tanken.

airco doet het nog steeds niet, dus die gebruik ik nauwelijks. Kortom, prima auto. Daciast


Naar boven

Avatar van peterh
maandag 17 augustus 2009, 21:28u door peterh2

Niets vreemds voor ons. Kijk op: www brandstofverbruik.nl

Onze Dacia Sandero 1.6Mpi staat er vanaf km. stand 0 in.

Nu bijna 27.000 km gereden. Buiten de ritten met caravan valt het verbruik reuze mee. Niet al te snel rijden: op de teller tussen de 100 en 110 km/h en je haalt met gemak 1:14 of gunstiger

Wij gebruiken de airco veelvuldig.

Remco ga naar je dealer, je airco behoord het te doen. Je hebt 3 jaar garantie of ben je over de 100.000 km heen.

Groet uit Alphen aan den Rijn.

Peter en Margot dacia


Naar boven

Avatar van henkmast
maandag 17 augustus 2009, 21:31u door henkmast3

Ik heb op vakantie naar Kroatie met mijn Sandero 1.2 16 V en vouwwagen van 700 kg een gemiddeld verbruik van 1:18 (!)

(zie de vakantiefoto elders op de site)

Natuurlijk moet ik hier wel bij vermelden dat ik 100 km per uur heb gereden op de snelweg, maar ook behoorlijke heuvels op moest klimmen. De sandero heeft het prima gedaan!

groeten

Henk


Naar boven

Avatar van Joost (JP)
maandag 17 augustus 2009, 21:40u door Joost (JP) (Redactie Daciast.nl)4

Vanaf maart 2008 ben ik in het gelukkige bezit van een Dacia Logan MCV 1.6 16V 105 pk. Ik beschouw mezelf als een gemiddelde rijder. Op de snelwegen, ongeveer 80% van mijn autokilometers, rijd ik zo mogelijk altijd de maximum toegestane snelheid, dus 120 of 100 km per uur. Radio staat altijd aan en airco afhankelijk van de weersomstandigheden. Vanaf het begin af aan heb ik het verbruik bijgehouden. Opvallend is dat de auto steeds zuiniger gaat rijden en ook de aanschaf van een cruisecontrol (met dank aan de Bochane Dacia Store te Arnhem) blijkt van invloed te zijn op de verbruikscijfers. Zie onderstaand het verbruik van mijn Dacia.

Benzineverbruik Dacia

tankdatum km stand kilom. liters 1 op ...km gem. verbruik

6-4-2008 324 324 34,13 9,49 9,49

13-4-2008 921 597 45 13,27 11,64

20-4-2008 1220 299 37,64 7,94 10,45

8-5-2008 1868 648 53 12,23 11,00

18-5-2008 2563 695 60 11,58 11,15

31-5-2008 3245 682 55,38 12,31 11,38

18-6-2008 3945 700 53,12 13,18 11,66

30-6-2008 4589 644 56,59 11,38 11,62

11-7-2008 4863 274 24,83 11,04 11,59

12-7-2008 5219 356 43,43 8,20 11,27

12-7-2008 5561 342 43,78 7,81 10,97

13-7-2008 5840 279 28,32 9,85 10,91

19-7-2008 6275 435 40,39 10,77 10,90

30-7-2008 6793 518 45,1 11,49 10,94

31-7-2008 7228 435 45 9,67 10,86

1-8-2008 7567 339 38,28 8,86 10,75

9-8-2008 8033 466 51 9,14 10,64

23-8-2008 8741 708 56,64 12,50 10,77

21-9-2008 9226 485 43,52 11,14 10,79

2-10-2008 9854 628 52,26 12,02 10,86

18-10-2008 10529 675 54,8 12,32 10,94

4-11-2008 11178 649 53 12,25 11,01

23-11-2008 11768 590 52,6 11,22 11,02

6-12-2008 12378 610 52,23 11,68 11,05

15-12-2008 12879 501 43,34 11,56 11,07

26-12-2008 13336 457 40,39 11,31 11,08

29-12-2008 13923 587 49,24 11,92 11,11

4-1-2009 14591 668 55,69 11,99 11,15

26-1-2009 15137 546 48,66 11,22 11,15

2-2-2009 15838 701 55,64 12,60 11,21

17-2-2009 16473 635 53,89 11,78 11,23

7-3-2009 17005 532 45,88 11,60 11,24

19-3-2009 17686 681 54,61 12,47 11,28

28-3-2009 18040 354 28,55 12,40 11,30

10-4-2009 18733 693 56,9 12,18 11,33

26-4-2009 19202 469 38,6 12,15 11,35

6/5 cruisecontrol

9-5-2009 19914 712 53,55 13,30 11,41

19-5-2009 20487 573 44 13,02 11,45

6-6-2009 21065 578 47,55 12,16 11,47

19-6-2009 21817 752 58,74 12,80 11,51

30-6-2009 22407 590 44,3 13,32 11,55

1-7-2009 23126 719 56,43 12,74 11,59

2-7-2009 23828 702 51,32 13,68 11,64

18-7-2009 24601 773 58 13,33 11,69

24-7-2009 24933 332 25,83 12,85 11,70

25-7-2009 25624 691 51,14 13,51 11,74

30-7-2009 26233 609 49,59 12,28 11,75

8-8-2009 26813 580 43,34 13,38 11,78

13-8-2009 27106 293 28,54 10,27 11,77

14-8-2009 27718 612 48,55 12,61 11,78

15-8-2009 28196 478 35,72 13,38 11,81

Het moge duidelijk zijn dat er zuiniger auto's zijn, maar m.i. geen auto met zoveel ruimte en voor die prijs.

Groetjes,

Joost van Puijenbroek


Naar boven

Avatar van PetervdB.
dinsdag 18 augustus 2009, 10:47u door PetervdB. (Redactie Daciast.nl)5

Op naar de één op 12....dat zou toch moeten kunnen zou je denken. Er is in ieder geval een stijgende lijn te zien!!! 8O Daciast


Naar boven

Avatar van arjan
dinsdag 18 augustus 2009, 19:25u door arjan6

ook ik constateer dat mijn sandero steeds zuiniger gaat rijden :D . ik beschouw mezelf al jaren als een "nieuwe rijder". Wij hebben er zojuist 3200 km naar Frankrijk heen en weer op zitten, 2 volwassenen en 2 grote kinderen, kofferbak propvol en royaal 120 km per uur op de Peáge en dan nog een gemiddeld verbruik van 6.8 op 100km. ik ben zeer tevreden over het gebruik van de sandero.


Naar boven

Avatar van remco
dinsdag 18 augustus 2009, 19:34u door remco7

Ik schreef al dat mijn airco niet werkt. Is al een paar keer terug geweest. De pomp draait, maar er blaast geen koude lucht de auto in. Enfin, morgen is hij weer in de garage. Dan kan onder garantie de airco weer bekeken worden,, olielekkage verholpen en een slot vervangen worden. Precies een jaar oud, maar lekker rijden doet ie. Na ongeveer 450 km snelweg en autoweg, inclusief veel rotondes ongeveer 6,6/100 km. Stuk beter dan mijn oude golfje Daciast


Naar boven

Avatar van Ronald-2008
zaterdag 22 augustus 2009, 21:22u door Ronald-20088

Ook ik voer mijn gegevens in (zoals meerdere MCV-rijders) op www.autoverbruik.nl

Zoals eerder gemeld:

op mijn heen/weerreis Nederland-Oostenrijk (airco, dakkoffer, 6 personen, 100 echte km/uur) reed de MCV een ongelofelijke 15 km per liter benzine. denk Ik dacht eerst echt dat 't een rekenfout was, maar da's 't toch niet! lol

Deze week in Engeland geweest. Veel optrekken/afremmen op de N-wegen (circa 80 km/uur) die veel scherpe bochten hebben en die ook veel door de dorpjes (circa 45 km/uur) heen gaan.

Daar deed de MCV een nette 13,4 km per liter.

Ik ben nog steeds een tevreden dacia -rijder. 8)


Naar boven

Avatar van Ronald-2008
zondag 23 augustus 2009, 23:40u door Ronald-20089

Vanmiddag even afgetankt ... snel naar huis om het verbruik uit te rekenen van een tocht van zuid-Engeland naar Nederland.

Resultaat ... 't Is bijna niet te geloven ... 17,1 km op 1 liter benzine!! :!:

Da's met rustige rijstijl, 105 echte km/uur, alleen maar snelweg, geen files gehad, 2 personen met bagage en airco staat aan.

Ik vind dit dus echt prachtige cijfers voor zo'n grote auto !! lol

En dat-ie groot is, daar kwam ik vanmiddag achter toen ik 'm voor 't eerst met de hand waste ... wat 'n meters ... en ik heb een trapje nodig om het dak goed schoon te maken ...

Ik blijf gewoon lachen met m'n Dacia !!! Daciast lol


Naar boven

Reageer

Je moet geregistreerd en ingelogd zijn om te kunnen reageren.

Dacia Club Nederland - Wordt ook lid!
Als lid van Dacia Club Nederland krijg je o.a. korting bij:
Car Profession Vroemparts Duinrell Rijssens Museum / Internationaal Brandweermuseum Trendy Auto

Inloggen

Inlognaam
Wachtwoord
Geen inlognaam? RegistreerWachtwoord vergeten?

Laatste reacties

suske
31 jan '12, 20:38
ESP beschikbaar op Duster benzine-uitvoering
 
Jake
29 jan '12, 15:29
De Dacia van Jake
 
peterstupers
27 jan '12, 21:53
Afscheid van de Dacia Logan MCV
 
@ddie
15 jan '12, 23:29
Afscheid van de Dacia Logan MCV
 
peterstupers
11 jan '12, 21:29
Afscheid van de Dacia Logan MCV
 
@ddie
3 jan '12, 23:11
Afscheid van de Dacia Logan MCV
 
peterstupers
3 jan '12, 20:35
Afscheid van de Dacia Logan MCV
 
Patrick
31 dec '11, 15:49
De Dacia van Patrick
 
Henk48
31 dec '11, 09:57
De Dacia van Patrick
 
Patrick
29 dec '11, 16:58
De Dacia van Patrick

Laatste Dacia's

Dacia van Jake - IMG_0412.jpg
Dacia van roni - 4827331_2b.jpg
Dacia van Ed en Sylvia - 2012-01-16 17.02.41.jpg
Dacia van Ed en Sylvia - 2012-01-16 17.03.07.jpg
Dacia van Frans1969 - L200_SDC11070.jpg
Dacia van Frans1969 - L200_SDC11069.jpg
Dacia van Frans1969 - L200_SDC11062.jpg
Dacia van peter roof - HPIM0672.jpg
Dacia van @ddie - CIMG4187.jpg




Op het Prikbord...

Adriaan
5 feb '12, 01:46
Jippieeee sneeuw!!
 
dacia
3 feb '12, 12:21
gekocht
 
AdriaanH
6 feb '12, 09:43
Sandero 1.4MPI LPG kleppenprobleem?
 
harry
2 feb '12, 11:29
stuurbekrachtiging zoemend geluid
 
Hdi
2 feb '12, 20:33
Mistlamp gaat automatisch aan.
 
erikvanbuiten
30 jan '12, 20:53
MCV Logan
 
webmaster dacia
28 jan '12, 15:17
Test Dacia Duster 1.5 dCi 4x4 op caravantrekker.nl
 
h.smit1946@hotmail.nl
28 jan '12, 18:16
bpm
 
Arno vd Veer
31 jan '12, 19:42
Remblokken
 
Terry
24 jan '12, 19:13
zelfdenkend gaspedaal
 
Startpagina



Mede mogelijk door...

Daciast.nl wordt mede mogelijk gemaakt door:

Wizards Of Oz
Wizards Of Oz
Webhosting en webdesign

Bochane Dacia Store
De Bochane Dacia store
De 1e Dacia store van Nederland


XHTML gevalideerd CSS gevalideerd
RSS nieuwsfeed Atom nieuwsfeed